Most Shared

Local and Regional Sports

Local and Regional Sports

 
text size

West Virginia Quarterfinal, Ohio Regional Final Game Times, Locations Set

Updated: Sunday, November 17 2013, 11:44 PM EST

Seven area teams are still alive in the West Virginia and Ohio football postseason. Below is a look at the statewide matchups in both states.


 


WEST VIRGINIA - CLASS AAA


Friday, November 22, 2013    Kickoff:  7:30pm
 
#8 George Washington (9-2) @ #1 Huntington (11-0)
 
#5 Wheeling Park (10-1) @ #4 Point Pleasant (11-0)



Saturday, November 23, 2013   Kickoff:  1:30pm
 
#7 Cabell Midland (9-2) @ #2 Martinsburg (10-1)
 
#6 University (10-1) @ #3 Capital (10-1)


 


WEST VIRGINIA CLASS AA



Friday, November 22, 2013    Kickoff:  7:30pm
 
#8 Sissonville (10-1) @ #1 Wayne (11-0)
 
#11 Nicholas County (9-2) @ #3 Bluefield (9-2)
 
#13 Robert C. Byrd (8-3) @ #12 Ritchie County (8-3)
 
 
 
Saturday, November 23, 2013    Kickoff:  1:30pm
 
#7 Fairmont Sr. (8-2) @ #2 Bridgeport (10-1)


 


WEST VIRGINIA CLASS A



Saturday, November, 23, 2013    Kickoff:  1:30pm
 
#7 Greenbrier West (10-1) @ #2 St. Mary’s (11-0)
 
#12 Bishop Donahue (8-3) @ #4 Williamstown (9-2)
 
#14 Magnolia (7-4) @ #6 Moorefield (10-1)
 
 
 
Saturday, November 23, 2013    Kickoff:  7:30pm
 
#8 Wahama (10-1) @ #1 Madonna (11-0)


 


2013 OHSAA Football Playoffs – Third Round Pairings
Pairings are shows with seeds and regular-season records


Division I Regional Semifinals – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 23
Home Team Listed First. Div. I regional finals are Sat., Nov. 30



Region 1
1 Lakewood St. Edward (10-1) vs. 4 Austintown Fitch (12-0) at University of Akron InfoCision Stadium – Summa Field
2 Mentor (11-1) vs. 11 Cle. St. Ignatius (8-4) at Parma Byers Field


Region 2
1 Hilliard Davidson (12-0) vs. 5 Huber Heights Wayne (11-1) at Upper Arlington Marv Moorehead Stadium
2 Cin. Archbishop Moeller (11-1) vs. 6 Cin. Colerain (12-0) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium



Division II Regional Finals – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 22
Home Teams Listed First.
State semifinals are Fri., Nov. 29: Region 3 vs. Region 4 … Region 5 vs. Region 6


Region 3
1 Cle. Glenville (11-1) vs. 6 Madison (10-2) at Mentor Jerome T. Osborne Sr. Stadium


Region 4
1 Medina Highland (12-0) vs. 2 Avon (12-0) at Brunswick Judy Kirsch Field


Region 5
1 New Albany (11-1) vs. 3 Zanesville (12-0) at Columbus St. Francis DeSales Alumni Stadium


Region 6
1 Loveland (12-0) vs. 2 Cin. Mount Healthy (11-1) at Lockland Roettger Field



Division III Regional Finals – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 22
Home Teams Listed First.


State semifinals are Fri., Nov. 29: Region 7 vs. Region 9 … Region 8 vs. Region 10


Region 7
1 Akron St. Vincent-St. Mary (12-0) vs. 2 Hubbard (12-0) at Ravenna Gilcrest Field


Region 8
1 Toledo Central Catholic (12-0) vs. 2 Clyde (11-1) at Bowling Green State University Doyt Perry Stadium


Region 9
1 The Plains Athens (12-0) vs. 2 Cols. Marion-Franklin (11-1) at Logan Chieftain Stadium


Region 10
1 Tipp City Tippecanoe (12-0) vs. 7 Trotwood-Madison (9-2) at Piqua Alexander Stadium – Purk Field



Division IV Regional Finals – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 22
Home Teams Listed First.


State semifinals are Fri., Nov. 29: Region 11 vs. Region 13 … Region 12 vs. Region 14


Region 11
5 Cle. Benedictine (9-3) vs. 3 Youngstown Cardinal Mooney (8-4) at Solon Stewart Field


Region 12
5 Bryan (12-0) vs. 2 Kenton (12-0) at Findlay Donnell Stadium


Region 13
8 Steubenville (8-4) vs. 2 Gnadenhutten Indian Valley (10-2) at Dover Crater Stadium


Region 14
1 Kettering Archbishop Alter (11-1) vs. 2 Clarksville Clinton-Massie (11-1) at Dayton Welcome Stadium



Division V Regional Finals – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 23
Home Teams Listed First.
State semifinals are Sat., Nov. 30: Region 15 vs. Region 17 … Region 16 vs. Region 18


Region 15
1 Akron Manchester (10-2) vs. 2 Columbiana Crestview (11-1) at Minerva Dr. Robert H. Hines Stadium


Region 16
5 Coldwater (10-2) vs. 7 Huron (9-3) at Findlay Donnell Stadium


Region 17
1 Cols. Bishop Hartley (11-1) vs. 3 Wheelersburg (11-1) at Nelsonville Boston Field


Region 18
1 West Jefferson (11-1) vs. 3 Hamilton Badin (10-2) at Clayton Northmont Good Samaritan Stadium, Matt Dudon Memorial Field



Division VI Regional Finals – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 22
Home Teams Listed First.


State semifinals are Fri., Nov. 29: Region 19 vs. Region 21 … Region 20 vs. Region 22
Region 19
1 Kirtland (12-0) vs. 3 Mogadore (11-1) at Twinsburg Tiger Stadium


Region 20
5 Haviland Wayne Trace (11-1) vs. 7 Ada (9-3) at Lima Stadium


Region 21
4 Newark Catholic (11-1) vs. 2 Cols. Bishop Ready (11-1) at Gahanna Lincoln Stadium


Region 22
4 Mechanicsburg (10-2) vs. 6 West Liberty-Salem (10-2) at Wapakoneta Harmon Field



Division VII Regional Finals – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 23
Home Teams Listed First.
State semifinals are Sat., Nov. 30: Region 23 vs. Region 25 … Region 26 vs. Region 24


Region 23
1 Berlin Center Western Reserve (12-0) vs. 2 Norwalk St. Paul (11-1) at Medina Ken Dukes Stadium


Region 24
8 Delphos St. John’s (8-4) vs. 6 Arlington (9-3) at Lima Stadium


Region 25
1 Glouster Trimble (12-0) vs. 2 Shadyside (12-0) at Zanesville Sulsberger Stadium


Region 26
1 North Lewisburg Triad (12-0) vs. 3 Maria Stein Marion Local (12-0) at Piqua Alexander Stadium – Purk Field


 


 


 

West Virginia Quarterfinal, Ohio Regional Final Game Times, Locations Set


Advertise with us!
 
Advertise with us!

High School Super Site Features