Most Shared

Local and Regional Sports

Local and Regional Sports

 
text size

Area Players, Coaches Earn Top Honors In East District Football Awards

Updated: Tuesday, November 19 2013, 07:16 PM EST

COLUMBUS, Ohio (AP) -- The 2013 Associated Press Eastern All-District football teams, as selected by a media panel from the district (No Division I teams in district):


   DIVISION II


   First Team


   OFFENSE: Ends--Dar Stanford, Zanesville, 5-11, 175, sr.; J.T. McFarland, Zanesville, 5-11, 170, sr.; Granger Long, Zanesville, 6-4, 220, sr. Linemen--Austin Kimble, Zanesville, 6-3, 255, sr.; Zach Clapper, Zanesville, 6-2, 255, sr. Quarterback--Thomas Wibbeler, Zanesville, 5-11, 170, sr.


   DEFENSE: Lineman--David Johnson, Zanesville, 5-8, 175, sr. Linebacker--Tristan Rock, Zanesville, 6-2, 215, sr. Back--Jamal Gladden, Zanesville, 5-10, 175, sr.


   Offensive player of the year: Thomas Wibbeler, Zanesville


   Defensive player of the year: Tristan Rock, Zanesville


   Coach of the year: Chad Grandstaff, Zanesville


   Special Mention


   Darien Daniels, Zanesville; Devon Green, Zanesville; Ben Kaufman, Zanesville.


   DIVISION III


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Caleb Beans, New Philadelphia, 6-3, 200, sr.; Brock Fargus, Dresden Tri-Valley, 6-2, 185, jr.  Backs--Jamal Johnson, New Philadelphia 5-6, 170, sr.; Layne Perone, Millersburg West Holmes, 6-1, 215, sr.; Luke Ogi, Millersburg West Holmes. 6-0, 200, jr.; Ivan Gadson, Cambridge, 5-6, 150, sr. Ends--Cory Contini, Dover, 6-1, 165, jr.; Mitchell Pape, New Philadelphia, 6-2, 175, sr.; Hunter Mohler, Dresden Tri-Valley, 6-2, 190, jr. Linemen--Kordell Stage, Cambridge, 6-4, 285, sr.; Sam Shook, New Philadelphia, 6-3, 250, sr.; Josh Cercone, Dover, 6-2, 230, sr.; Collin Prouty, Dresden Tri-Valley, 6-4, 285, sr.; Alex Wengerd, Millersburg West Holmes, 6-0, 200, sr. Kicker--Eric Fox, Cambridge, 6-0, 175, sr.


   DEFENSE: Linemen--Ayden Howell, Cambridge, 6-0, 220, sr.; Mark Barrow, New Philadelphia, 5-10, 190, sr.; Jake Armstrong, Dover, 6-3, 200, jr.; Johnny Alford, Dresden Tri-Valley, 6-2, 250, jr. Linebackers--Clifford Clark, Cambridge, 6-3, 205, sr.; Blake Burgess, New Philadelphia, 5-9 185 jr.; Mick Fishel, Dover, 6-0, 180, sr.; Alex Bowman, Dover, 5-11, 180, jr. Backs--Logan Geib, New Philadelphia, 6-0, 175, jr.; Clay Stutzman, Millersburg West Holmes, 5-9, 175, sr. Punter--Kyle Abel, Dover, 6-4, 180, jr.


   Offensive player of the year: Jamal Johnson, New Philadelphia


   Defensive player of the year: Clifford Clark, Cambridge


   Coach of the year: Justin Buttermore, Dresden Tri-Valley


   Second Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Merrick Mamarella, Dover, 5-10, 170 jr.; Zade Deitz, Carrollton, 6-0, 175, jr. Backs--Tyler Dodd, Carrollton, 5-11, 220, jr.; Brady Arnold, Millersburg West Holmes, 5-10, 170, sr.; Logan Bash, Dresden Tri-Valley, 5-9, 195, sr.; Daniel Scott, Dresden Tri-Valley, 6-1, 207, jr. Ends--Riley Hayhurst, Cambridge, 6-1, 165, jr.; Greg Cunningham, New Philadelphia, 5-10, 175, sr.; Shay Smith, Dover, 5-10, 155, sr. Linemen--Matt Dalton, Cambridge, 5-10, 250, sr.; Cory Reiger, New Philadelphia, 6-0, 225, sr. ; Luke Filippi, Dover, 6-0, 205, sr.; Cameron Little, Dresden Tri-Valley, 6-1, 265, jr. Kicker--Logan Gallion, Millersburg West Holmes, 5-7, 155, jr.


   DEFENSE: Linemen--Logan Helmick, Cambridge, 6-4, 225, sr.; Austin Bentley, Carrollton, 5-10, 230, sr.; Jeff Birden, New Philadelphia, 6-1, 240, jr. Linebackers--Boston Waltz, New Philadelphia, 5-11, 190, jr.; Jake Harper, Dresden Tri-Valley, 5-10, 172, jr.; JoVohn Morrow, New Philadelphia, 6-3, 215, sr. Backs--Errik Snell, Cambridge, 5-10, 165, jr.; Evan Snyder, Dover, 5-11, 150, jr. Punter--Quentin Gaiters, Dresden Tri-Valley, 5-9, 170, soph.


   Special Mention


   Caleb Tingle, Cambridge; Nick Incarnato, New Philadelphia; Austin Ballentine, New Philadelphia; Kyle Abel, Dover; Brady Foust, Dover; Dillon Stephens; Jaylin Woods, Dover; Jordan Doughty, Dover; John D'Egidio, Dover; Anthony D'Egidio, Doverl; Winston Spiker, Dresden Tri-Valley; Dylan Miller, Dresden Tri-Valley; Brody Robinson, Carrollton.


   DIVISION IV


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Brady Byers, Gnadenhutten Indian Valley, 6-4, 175, sr.; Nolan Marcus, Richmond Edison. 5-8, 165, sr.; Zak Sheridan, Duncan Falls Philo, 5-7, 160, sr.; Dalton Wiggins, Byesville Meadowbrook, 6-0, 170, soph. Backs--Jake Davis, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 201, jr.; Blake Atkins, New Concord John Glenn, 5-10, 160, sr.; Blake Roar, Wintersville Indian Creek, 5-9, 185, sr.; Dalton Hartshorn, Minerva, 5-8, 165, jr.; Keaton Herron, Uhrichsville Claymont, 5-11, 170, jr.; Zack English, East Liverpool, 6-1, 161, sr. Ends--Cody Johnston, Byesville Meadowbrook, 6-1, 170, sr.; Hunter Smith, Duncan Falls Philo, 5-8, 165, sr.; John Gray, Uhrichsville Claymont, 5-10, 145 sr.; Logan Ryan, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 190, sr. RB; Rich Springer, Richmond Edison, 6-2, 180, sr. Linemen--Justice May, Byesville Meadowbrook, 6-1, 250, sr.; Luke Larson, New Concord John Glenn, 5-9, 210, sr.; Brock Weber, Gnadenhutten Indian Valley, 6-1, 240, jr.; Mason Butler, Minerva, 6-4, 285, sr.; Chris Starliper, Steubenville. 6-0, 270, sr.; Justin Gibson, Wintersville Indian Creek, 5-10, 230, sr.; Colt Crall, Uhrichsville Claymont, 6-0, 205, sr.; Choya Gill, Duncan Falls Philo, 6-0, 300, sr. Kicker--Nate Vallee, Zanesville Maysville, 5-8, 145, jr.


   DEFENSE: Linemen--Chase Hambel, Duncan Falls Philo, 6-3, 215, sr.; Cody Martsolf, Lisbon Beaver, 5-9, 245, sr.; Harrison Hoppel, Minerva, 6-3, 220, sr.; Jaylin Williams, Steubenville, 6-3, 225, sr. Linebackers--Toby Neptune, New Concord John Glenn, 6-2, 210, jr.; Stone Morgan, New Concord John Glenn, 6-2, 200, sr.; Caleb Fehrman, Byesville Meadowbrook,, 5-10, 165, sr.; Kyle Contini, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 200, sr.;  Mitchell Ueltschy, Uhrichsville Claymont, 6-1, 205, jr.; Zach Connor, Wintersville Indian Creek, 6-0, 215, jr.; Jordan Hayes, Zanesville Maysville, 5-11, 205, sr. Backs--Jordan Felgenhauer, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-4, 190 jr.; Bryan Pierro, Steubenville, 5-6, 160, sr.; Tyler Lathem, Wintersville Indian Creek, 5-8, 170, sr.; Couger Clarke, Zanesville Maysville, 5-11, 160, jr. Punter--Nathan Delozier, Duncan Falls Philo, 5-8, 160, sr.


   Offensive player of the year: Jake Davis, Indian Valley


   Defensive player of the year: Chase Hambel, Duncan Falls Philo


   Coach of the year: Dirk Lincicome, Duncan Falls Philo


   Second Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Tim Zurcher, Uhrichsville Claymont, 6-3 185, sr.; Derek Horstman, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-0, 185, Sr; Jacob Miller, Zanesville Maysville, 6-4, 200, jr.; Chase Hopkins, Rayland Buckeye, 6-0, 185, sr. Backs--Clay Lapp, Byesville Meadowbrook, 5-9, 205, sr.; Brandon Adams, Warsaw River View, 5-10, 165, sr., sr.; Johnnie Blue, Steubenville, 6-1, 180, sr.; Ethan Shannon, Richmond Edison, 5-10, 180, jr.; Brandon Adams, Warsaw River View, 5-10, 165, sr.; Chase Roberts, Zanesville Maysville, 5-11, 156, soph. Ends--Jacob Quinn, Byesville Meadowbrook, 6-3, 205, jr.; Hunter Striker, Uhrichsville Claymont, 5-11, 180 jr.; Lucas Herrington, Steubenville, 6-0, 165, sr.; Allan Ruffini, Uhrichsville Claymont, 5-11,165, sr. Linemen--Darin Neff, Byesville Meadowbrook, 6-4, 320, jr.; Zack Dickens, New Concord John Glenn, 5-11, 210, jr.; Richard Anderson, Gnadenhutten Indian Valley, 5-11, 235, jr.; Tyler Palumbo, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-0, 195, sr.; Paul Eakle, Wintersville Indian Creek, 6-2, 275, sr.; Casey Mayle, Duncan Falls Philo, 5-10, 205, sr.; Alec Shook, Zanesville Maysville, 5-9, 214, jr. Kicker--Ross Mathews, New Concord John Glenn, 5-10, 165, sr.


   DEFENSE: Linemen--Kaleb Verhovec, Uhrichsville Claymont, 5-8, 165, sr.; Arin Goldsmith, Steubenville, 6-0, 245, sr.; Christian Getsey, Wintersville Indian Creek, 5-11, 190, sr.; Tahlor Macenko, Zanesville Maysville, 6-3, 191, soph.; Steve Sable, Rayland Buckeye, 6-3, 195, sr. Linebackers--Tanner Morton, New Concord John Glenn, 5-9, 190, jr.; John Miscuk, East Liverpool, 6-1, 218, sr.; Lucas Van Meter, Minerva, 5-10, 175; Kai McClurg, Steubenville, 5-9, 175, sr.; Isaiah Pavlic, Wintersville Indian Creek, 5-11, 160, soph.; Hunter Sweat, Richmond Edison, 5-11, 185, sr.; C.J. Harris. Zanesville Maysville, 6-2, 204, sr. Backs--Andrew Stine, Byesville Meadowbrook, 5-8, 155, soph.; Casey Turnbull, Warsaw River View, 6-0, 170, soph.; Luke Miller, Duncan Falls Philo, 5-7, 155, sr. Punters--Matt Tom, New Concord John Glenn, 5-11, 195, sr.; Kyle Stewart, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-1, 215 sr.


   Special Mention


   Lane Colvin, Byesville Meadowbrook; Dylan Wood, Byesville Meadowbrook; Grant Dunham, Byesville Meadowbrook; Josh Sills, Byesville Meadowbrook; Sean Whitlow, New Concord John Glenn; John Rickerd, East Liverpool; Jacob Michael, East Liverpool; Stefan Lucas, Lisbon Beaver; Brandon Panepucci, Rayland Buckeye; Austin Mosser, Rayland Buckeye; Ryan Morrow, Rayland Buckeye; Josh Figurski, Rayland Buckeye; Dominic Rose, Rayland Buckeye; Dylan Dokes, Rayland Buckeye; Ben Cottrell, Uhrichsville Claymont; Hunter Miles, Uhrichsville Claymont; Nate Gray, Uhrichsville Claymont; Curtis McGarry, Uhrichsville Claymont; Koby Cool, Gnadenhutten Indian Valley; Jared Kerns, Gnadenhutten Indian Valley; Brady Cotsmire, Gnadenhutten Indian Valley; Joey Kopp, Gnadenhutten Indian Valley; Trevor Garbrandt, Gnadenhutten Indian Valley; Konnor Cool, Gnadenhutten Indian Valley; Jacob Brown, Minerva; Billy Eyer, Minerva; MJ Carey, Warsaw River View; Tristen Anderson, Zoarville Tuscarawas Valley; Adam Kohler, Zoarville Tuscarawas Valley; Kaleb Driggs, McConnelsville Morgan; Carter Andreozzi, Richmond Edison; Dustin Higgins, Richmond Edison; Jonah Haught, Richmond Edison; Tyler Stagani, Richmond Edison; Josh Pasek, Richmond Edison; Cam King, Steubenville; Robert Hayden, Steubenville; Donte Brown, Steubenville; Jake Boni, Steubenville; Niko Petrides, Steubenville; Jonathan Woodbury, Wintersville Indian Creek; Cory Goodrich, Wintersville Indian Creek; Zach Cole, Wintersville Indian Creek; Kyle Quinn, Zanesville Maysville; Wiley Brown, Minerva.


DIVISION V


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Lucas Diffenbaugher, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 180, jr.; Brian Styles, Martins Ferry, 5-6, 150, sr.; David Miser, Cadiz Harrison Central, 6-4, 210, sr. Backs--Jaylon Brown, St. Clairsville, 5-8, 160, sr.; Arjay Burress, Martins Ferry 5-11, 195, soph.; Nate Shepler, Magnolia Sandy Valley, 5-9, 155, sr. Ends--Jake Barritt, Martins Ferry, 5-7, 150, jr.; Malik Gummer, St. Clairsville, 5-9, 150, jr.; Dalton Rutter, Cadiz Harrison Central, 5-9, 160, sr.; Nate Olmstead, Cadiz Harrison Central, 5-10, 160, sr. Linemen--Luke Straub, Martins Ferry, 5-11, 255, sr.; Nick VanVoltenburg, 5-9, 240, sr.; Cole Howes, Cadiz Harrison Central, 6-1, 225, sr.; Colton McKivitz, Belmont Union Local, 6-7, 240, jr.; Jake Geiger, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 255, sr. Kicker--Zach Musilli, St. Clairsville, 5-7, 135, sr.


   DEFENSE: Linemen--Robert Vargo, Martins Ferry, 6-6, 260, sr.; Colby Lindsay, St. Clairsville, 6-3, 225, sr.; Logan Trbovich, Magnolia Sandy Valley, 6-3, 215, sr. Linebackers--Marcus Sutton, Martins Ferry 5-8, 175, sr.; Bruce Burger, Martins Ferry, 5-11, 206, jr.; Jake Stewart, St. Clairsville, 6-1, 185, soph.; Niko Williams, Cadiz Harrison Central, 5-9, 220, sr.; Mason Friede, Belmont Union Local, 5-11, 170, sr.; Brandon Murphy, Magnolia Sandy Valley, 5-11, 170, So; Michael Ferns, St. Clairsville, 6-3, 235, sr. Backs--Andrew Lancaster, Magnolia Sandy Valley, 5-6, 140, sr.; Jacob Wagner, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 165, soph.; Malik Gummer, St. Clairsville, 5-9, 150, jr.


   Offensive player of the year: Jaylon Brown, St. Clairsville


   Defensive player of the year: Robert Vargo, Martins Ferry


   Coach of the year: Dave Bruney, Martins Ferry


   Special Mention


   Jack Fitch, Martins Ferry; Nick Bain, Martins Ferry; Cody Beavers, Martins Ferry; Mark Douglas, Martins Ferry; Brian Sadosky, Martins Ferry; Jonathan Bodkin, Martins Ferry; Bryce Coleman, Martins Ferry; Ben Coleman, St. Clairsville; John Bland, St. Clairsville; Joel Giffin, St. Clairsville; Mike Monteroso, St. Clairsville; Tanner Nemet, St. Clairsville; Tater Blake, Belmont Union Local; Travis James, Belmont Union Local; Patrick Abboud, Belmont Union Local; Mike Cunningham, Magnolia Sandy Valley; Jacob Wagner, Magnolia Sandy Valley; Jaret Oliver, Magnolia Sandy Valley; ; Logan Stallman, Magnolia Sandy Valley; Seth Mirgon, Zanesville West Muskingum; Jake Avelsic, Zanesville West Muskingum; Dom Johns, Coshocton; Cody Williams, Coshocton; Nate Maykowski, Cadiz Harrison Central; Travis Stenson, Cadiz Harrison Central; Zach Manbeck, Cadiz Harrison Central; Sean Donato, Cadiz Harrison Central; Kalub Mitchell, Cadiz Harrison Central; Jesse Ball, Cadiz Harrison Central; Brenton Stull, Cadiz Harrison Central.


   DIVISION VI


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Spencer Badia, Bellaire 5-10, 180, sr.; Chandler Lang, Beverly Fort Frye, 5-9, 158, sr.; Curtis Nixon, Woodsfield Monroe Central, 6-2, 185, sr. Backs--Jibril Dansby, Newcomerstown, 5-9, 190, jr.; Jordan Sapp, Hannibal River, 5-11, 170, sr.; Levi Brown, Woodsfield Monroe Central, 5-5, 150, jr. Ends--Nick Patrone, Bellaire, 5-9, 165, sr.; Connor Troyer, Sugarcreek Garaway, 6-0, 145, jr. Linemen--Wyatt Back, Bellaire, 6-0, 265, sr.; Darnell Crider-Harris, Newcomerstown, 6-2, 225, jr.; Austin Yackey, Sugarcreek Garaway, 6-0, 230, jr.; Brett Rosen, Hannibal River, 5-9, 198, sr.; Marshall Mozena, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 202, sr. Kicker--Cody LaRoche, Bellaire, 6-0, 255, jr.


   DEFENSE: Linemen--Jason Garlando, Newcomerstown, 5-8, 160, sr.; Tommy Layman, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 220, sr.; Cordell Gauding, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 165, sr. Linebackers--Mike Jones, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 166, sr.; Kenny Hess, Bellaire, 6-0, 190, sr.; Mitchell Meeks, Newcomerstown, 5-10, 185, sr.; Logan Wilson, Sugarcreek Garaway, 6-2 205; Garrett Bethel, West Lafayette Ridgewood, 5-10 180 sr.; Bryce Cross, Hannibal River, 5-11, 170, sr. Backs--Brendon Ross, Bellaire, 6-2, 185, sr.; Cody Hall, Newcomerstown, 5-9, 165, sr.; Austin Zufelt, Newcomerstown, 6-1, 180, jr.


   Offensive player of the year: Spencer Badia, Bellaire.


   Defensive player of the year: Logan Wilson, Sugarcreek Garaway.


   Coach of the year: Eric Brock, Newcomerstown.


   Second Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Morgan Dougherty, Old Washington Buckeye Trail, 6-1, 180, sr.; R.J. Jacobs, Sugarcreek Garaway, 6-0, 168, fresh. Backs--Michael Vanfossen, Sarahsville Shenandoah, 5-10, 185, soph.; Travis Pontius, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 175, sr.; Zak Donley, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 185, jr.; Colten Schuster, Beverly Fort Frye, 5-9, 137, sr. Ends--Josh Werker, Sugarcreek Garaway, 6-0, 165, jr.; Tyler Starr, Old Washington Buckeye Trail, 5-11, 155, sr.; Bryan Duffy, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 160, sr. Linemen--Cory Cutlip, Old Washington Buckeye Trail, 6-2, 270, sr.; David Brown, Barnesville, 5-11, 240, sr.; Ben Sexton, Sugarcreek Garaway, 6-2, 250, sr. Kicker--Colton Wright, Hannibal River, 6-1, 155, jr.; Garrett Hall, Beverly Fort Frye, 5-10, 180, sr.


   DEFENSE: Linemen--Josh Schnegg, Barnesville, 5-8, 180, sr.; Jake Eckleberry, West Lafayette Ridgewood, 6-3, 305, sr. Linebackers--Tristen King, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 195, soph.; Clay Honigford, Sugarcreek Garaway, 6-2, 195 jr.; Dom Vinka, Bellaire, 5-8, 165, jr.; Myliek Green, Bellaire, 5-10, 175, sr. Backs--Ethan Slentz, Sugarcreek Garaway, 5-9, 160, jr.; Brok Cross, Hannibal River, 6-1, 170, jr.; Ryan Lowe, West Lafayette Ridewood, 6-3, 200, sr.


   Special Mention


   Tyler Carleton, Barnesville; Dylan Burkhart, Barnesville; Brandon Collins, Barnesville; Codey Kimble, Old Washington Buckeye Trail; Kalob Thompson, Sarahsville Shenandoah; Tanner Moore, Sarahsville Shenandoah; Ryan Lovette, Sarahsville Shenandoah; William Barry, Newcomerstown; Tristen Durr, Newcomerstown; Austin King, Newcomerstown; Jared Weaver, Newcomerstown; Dallas Foster, Sugarcreek Garaway; Tucker Boreman, Sugarcreek Garaway; Joe Warkall, Sugarcreek Garaway; A.J. Frey, Sugarcreek Garaway; Jensen Schrock. Sugarcreek Garaway; Ben Sexton, Sugarcreek Garaway; Joel Honigford, Sugarcreek Garaway; Jared Lindig, West Lafayette Ridgewood; Tevis Whitt, West Lafayette Ridgewood; Alex Crosston, West Lafayette Ridgewood; Laken Bluck, West Lafayette Ridgewood; Brice Hammon, West Lafayette Ridgewood; Blake Feldner, West Lafayette Ridgewood; Cole Isaly, Hannibal River; Terren Huck, Beverly Fort Frye; Zach Prichard, Beverly Fort Frye; Austin McConville, Bellaire.


   DIVISION VII


   First Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Austin Dorris, Shadyside, 6-5, 215, jr.; Trey Tucci, Malvern, 6-3, 190, sr.; Brenton Colabella, Steubenville Cath. Central, 6-3, 190, sr. Backs--Bricker Lori, Caldwell, 5-9, 180, soph.; Chris Littell, Shadyside, 5-10, 210, sr.; Cobin Plesinger, Malvern, 6-0, 190, sr.; Khalil Jones, Steubenville Cath. Central, 5-9, 155, sr. Ends--Derek Lucas, Beallsville 6-0, 150, sr.; Mitch Haasz, Malvern, 6-3, 170, sr.; Cade Cummings, New Philadelphia Tuscarawas Cath., 6-1, 190, jr.; Ryan Fletcher, Steubenville Cath. Central, 6-0, 180, sr. Linemen--Alexi Cubas, Caldwell, 5-11, 215, sr.; Cory Banco, Shadyside, 6-3, 278, sr.; Colton Campbell, Shadyside, 6-3, 260, jr.; Austin Volino, Malvern, 6-0, 220, sr.; Tom Addy, Strasburg-Franklin, 6-2, 235, sr.; Marty Engle, Steubenville Cath. Central, 6-0, 200, sr. Kicker--Anthony Ruegg, Malvern, 5-9, 200, sr.


   DEFENSE: Linemen--Kameron Rayner, Caldwell, 5-9, 150, sr.; Zach Meadows, Shadyside 5-11, 266, sr.; Eric Howell, Shadyside, 6-2, 192, jr.; Dalton Secrest, Beallsville, 6-2, 270, sr.; Eddie Zinn-Turner, Malvern, 6-3, 280, jr.  Linebackers--Andrew Minosky, Caldwell, 5-8, 160, sr.; Darren Wartluft, Malvern, 6-0, 195, sr.; Carson Haney, New Philadelphia Tuscarawas Central, 5-8, 145, sr.; Louis Fallon, Steubenville Cath. Central, 5-11, 165, sr.; Chris Murphy, Steubenville Cath. Central, 6-0, 160, jr.; Cody King, Toronto, 5-7, 155, soph. Backs--Tanner Clark, Caldwell, 6-0, 165, soph.; Bailey McGrath, Bridgeport, 5-9, 185, jr.; Aleks Porreca, Steubenville Cath. Central, 5-10, 170, sr.


   Offensive player of the year: Brenton Colabella, Steubenville Cath. Central


   Defensive player of the year: Zach Meadows, Shadyside


   Coach of the year: Paul Kanzigg, Beallsville


   Second Team


   OFFENSE: Quarterbacks--Max Fragasse, New Philadelphia Tuscarawas Central, 5-10 140, jr.; Blaze Glenn, Toronto, 5-9, 165, soph. Backs--Bruce Sefert, Beallsville, 5-8, 160, sr.; Landry Hostetler, Strasburg-Franklin, 6-0, 180 sr..; Jacob Hoover, Bowerston Conotton Valley, 6-0, 180, sr.; Chez Glenn, Toronto, 5-7, 165, sr. Ends--Colt Charlton, Bridgeport, 5-10, 155, sr.; Tanner Baker, Caldwell, 6-3 190, jr. ; Jalen Graves, Malvern, 6-0, 215, jr.; Michael Teater, New Philadelphia Tuscarawas Central, 5-11, 165, jr. Linemen--Zach Miller, Caldwell, 6-2, 230, sr.; Jacob Spencer, Shadyside, 5-9, 290, jr.; Aaron West, Beallsville, 5-11, 165, sr.; Micheil Pruni, New Philadelphia Tuscarawas Central, 6-2 295 sr.; Josh Roche, Toronto, 5-11, 170, sr.


   DEFENSE: Linemen--Austin Schockling, Caldwell, 6-2, 270, sr.; Scott Hammond, Shadyside, 6-1, 181, jr.; Jared Heslop, Bridgeport, 6-0, 260, jr.; David Herman, New Philadelphia Tuscarawas Central, 6-0 165 jr. Linebackers--Drew Lowery, Toronto, 5-10, 170, soph.; Pat Britton, Bridgeport, 5-9, 165, jr.; Evan Hensel, Strasburg-Franklin, 5-10, 175, sr.; Alex Milleman, New Philadelphia Tuscarawas Central, 6-2 185, jr.; Stone Romano, Steubenville Cath. Central, 5-11, 205, jr.; Devin Bailey, Bowerston Conotton Valley, 6-0, 200, sr. Backs--Danny March, Strasburg-Franklin, 5-9, 155, sr.; Charles Ross III, Toronto, 5-6, 165, jr.


   Special Mention


   Matt Krupa, Shadyside; Jacob Duval, Shadyside; Hunter Hammond, Shadyside; Luke Nardo, Shadyside; Logan Price, Shadyside; Robert Newhart, Shadyside; Mikey Palmer, Beallsville; Cole Susac, Beallsville; Bailey Sieber, Bridgeport; Brad Tomolonis, Bridgeport; Cameron Opic, St. John Central; Devon Hennessey, St. John Central; Dario Paolina, St. John Central; Evan, Kocher, Malvern; Logan Myers, New Philadelphia Tuscarawas Central; Adam Price, New Philadelphia Tuscarawas Central; Alex Chilton, Bowerston Conotton Valley; Colton Cottis, Bowerston Conotton Valley; Jacob Hoover, Bowerston Conotton Valley; Parker Moore, Zanesville Bishop Rosecrans; Jaren McIntosh, Toronto; Hayden Saner, Toronto; Derick Lawrence, Toronto; Mark Dettorre, Steubenville Cath.; John-Paul McNamara, Steubenville Cath.; Luke Potenzini, Steubenville Cath.; Jimmy joe Mort, Steubenville Cath.


 


 

Area Players, Coaches Earn Top Honors In East District Football Awards


Advertise with us!
 
Advertise with us!

High School Super Site Features